PoSzaluPL
Udostępniający: PoSzaluPL
21/09/2016
habitatON

Źródło: Po pierwsze smartfon

20/09/2016

Na początku lata br. przyjęliśmy nową strategię projektowania i rozwoju naszego systemu: Mobile-First. Decyzja ta przełożyła się na ponad 250 większych i mniejszych zmian na stronach habitatON, które stały się jeszcze bardziej mobilne i graficzne.

Mobile-First oznacza, że przy projektowaniu i rozwoju stron w pierwszej kolejności przyglądamy się jak one funkcjonują na smartfonach (mobile), a dopiero później rozbudowujemy je z myślą o laptopach i komputerach stacjonarnych (deskopach). Za cel postawiliśmy sobie również przekaz graficzny, dzięki czemu strony zgodne są z obowiązującym trendem w Internecie, który rozwija się w kierunku szybkiej i mobilnej komunikacji za pośrednictwem obrazu.

 

Zmiany objęły wszystkie strony funkcjonujące w systemie habitatON. Poniżej wymieniamy wyłącznie te większe, widoczne “gołym okiem”. 


Belka systemowa
Jest to główna oś nawigacji po habitatON. Zmiany nastąpiły przede wszystkim w zakresie organizacji menu na mobile oraz wizualnej identyfikacji stron systemu habitatON (deskopy i mobile). Dzięki temu użytkownicy łatwiej i szybciej uzyskali dostęp do swobodnej nawigacji w systemie. 


Strona główna, np: habitatON.com
Strony główne witryn wykonanych w systemie habitatON pełnią funkcję drzwi do jego wnętrza. Zyskały one:

  1. Slajder z efektem "zoom out" - trochę dynamiki w pierwszym kontakcie użytkownika ze stroną. 
  2. Menu graficznie na deskopie zintegrowane ze slajderem - jeśli strona korzysta z niego, to menu pojawi się pod nim.
  3. Moduł “o nas” ze statystykami dot. ilości osób obserwujących daną stronę (subskrybentów), polecających ją oraz ilość informacji lub/i postów - zmianie uległ też wygląd tego modułu.
  4. Dodatkowy układ kafelków na deskopie - doszła trzecia możliwość, podział 2x2, co umożliwia ekspozycje 2 lub 4 równoważnych informacji na stronie głównej. Na mobajlu zmnieniliśmy nieco proporcje kafelków, przez co możemy pokać większość ilość informacji nawet na mniejszych wyświetlaczach.  

 

Informacje, np. Zobacz co nas wyróżnia
Stosowane są one przede wszystkim do komunikowania istotnych wiadomości czy ofert. Zmiany objęły m.in. wygląd nagłówka (duża przestrzeń na zdjęcie/grafikę) oraz modułu “Zobacz również”. 

 

Profil, np. PoSzaluPL
Profil to mobilny komunikator dla firm, organizacji i osób prywatnych. Jego wygląd uległ zasadniczej przebudowie, zarówno dla mobile jak i deskopów. Profil zyskał:

  1. Lepszą ekspozycję informacji o jego autorze (teraz znajdują się one w nagłówku).
  2. Lepszą ekspozycję treści (usunęliśmy lewy bok profilu, a posty zostały wyśrodkowane).
  3. Bardziej czytelne menu, zlokalizowane tuż pod nagłówkiem (dla deskopów) oraz w belce systemowej (dla mobile).
  4. Ciekawszą ekspozycję swoich, obserwowanych i polecanych stron. (O tym piszemy poniżej). 

 

Pulpit, zobacz: oś czasu, strony, akcje oraz zakłady.
Pulpit to centralne miejsce systemu, w którym znajdziesz informacje o projektach i innych aktywnościach Twoich znajomych i stron, które obserwujesz. Po zmianach pulpit zyskał:

  1. Nowe listningi stron, akcji i zakładów przyjmując “gazetkową”, graficzną formę (o tym więcej napiszemy przy okazji informacji o autoinfo.pl).
  2. Wzrost komfortu podczas czytania i komentowania informacji oraz postów na osi czasu. 

 

Obecnie pracujemy nad rozbudową wyszukiwarki stron, w tym geolokalizacją.

Już wkrótce więcej informacji na ten temat.